Flexibiliteit in je verzamelaanvraagaangifte en vanggewasregeling door wateroverlast
Door de regen van afgelopen weken zijn velden zodanig verzadigd dat werkzaamheden niet meer mogelijk zijn. Hierdoor kunnen bepaalde teelten niet geoogst of nateelten niet ingezaaid worden. Zowel het Departement voor Landbouw en Visserij als de VLM kondigen flexibiliteit aan voor de landbouwers door de wateroverlast. Enerzijds neemt men maatregelen in verband met de verzamelaanvraag en anderzijds zal men rekening houden in kader van de vanggewasregeling. Zo doe je best geen aanpassingen meer aan de nateelten opgegeven in je verzamelaanvraag, als blijkt dat het niet mogelijk was om dit uit te voeren door de overstromingen of hevige regenval. Zorg altijd voor voldoende bewijsmateriaal van de overmachtssituatie!
Waarom belangrijk?
Als land- of tuinbouwer ondervindt je mogelijks schade door de extreme hoeveelheden neerslag die er gevallen is. Neem steeds voldoende bewijsmateriaal. Kon je je nateelten hierdoor niet voorzien op je velden? Doe dan best geen aanpassingen meer aan de opgegeven nateelten in je verzamelaanvraag.
Het Departement Landbouw en Visserij zal rekening houden met de extreme regenval van de voorbije weken en toont flexibiliteit op vlak van je verzamelaanvraag. Dit geldt zowel voor percelen die onder water staan of stonden, alsook voor velden die te nat zijn om te betreden:
- Neem steeds bewijzen van de individuele overmachtssituatie, zodat je dit kan inroepen bij een eventuele bezwaarprocedure of controle.
- De nateeltcodes in je verzamelaanvraag moeten niet meer gewijzigd worden, ook al kon je de opgegeven nateelten niet inzaaien omwille van de weersomstandigheden. Doe dus best geen aanpassingen meer in je verzamelaanvraag op dit vlak.
- Bij eventuele controles op naleving van conditionaliteitsverplichtingen op je bedrijf zal het Departement Landbouw en Visserij rekening houden met overmacht bij het niet uitvoeren van bepaalde aspecten. Er zal rekening gehouden worden met de situatie ter plaatse.
- Nam je deel aan de ecoregeling ‘Verhogen van organisch koolstofgehalte via het teeltplan’?
- De opgegeven nateelten hoeven niet meer aangepast te worden, ook al konden ze niet ingezaaid worden.
- Als je de vraag gekregen hebt om bewijs te leveren van de oogst van je korrelmaïs en deze staat nog op het veld: dan moet je deze foto steeds nemen en bezorgen aan het Departement.
- Ecoregeling bufferstroken 2024: Om te kunnen deelnemen aan deze ecoregeling wordt normaal vereist een aanleg van de bufferstroken in het najaar van 2023 te doen. Omwille van de extreme weersomstandigheden is er een uitzondering voorzien die toelaat om de bufferstroken aan te leggen voor 30/04/2024.
- Opgelet, dit geldt niet voor de ecoregeling bufferstrook in kader van erosie! Die moeten bij het begin van 2024 wél al aanwezig zijn.
Vanuit de Mestbank communiceert men dat er bij de evaluatie van de vanggewasverplichting rekening gehouden zal worden met de overmachtssituatie.
Landbouwers moeten de nateelt en code EQW (equivalente maatregel wintergranen) niet aanpassen indien de gewassen niet meer ingezaaid zullen worden. Dat geldt zowel voor de laag-risico nateelt na een niet-nitraatgevoelige hoofdteelt als voor de equivalente maatregel ‘wintergranen of wintervlas na een nitraatgevoelige hoofdteelt’. Op die manier worden de percelen waar wintergraan of wintervlas aangegeven is, meegeteld als voldaan.
De Mestbank gaat ervan uit dat daar waar kon ingezaaid worden, dat ook gebeurd is. Waar het niet gebeurd is, zullen de wintergranen wellicht niet meer tijdig ingezaaid kunnen worden zonder de bodemstructuur ernstig te schaden. Mestbank besliste eerder al om de uiterste inzaaidatum van het wintergraan of wintervlas met 2 weken uit te stellen tot 30 november.
Als er toch controles gebeuren en de teelt blijkt er niet te staan (bv mislukt door regen, iets anders ingezaaid, …), dan kan je een bezwaar indienen. Belangrijk is om steeds foto’s en allerlei bewijsmateriaal te verzamelen bij overmachtssituaties.
Meer weten?
Heb je nog vragen over de maatregelen die je kan nemen? Aarzel niet om in deze tijden van nood contact op te nemen met je SBB-adviseur om de nodige informatie in te winnen.