Kan ik een waardevermindering op mijn handelsvorderingen boeken?

Gerelateerde expertises

Cafés, discotheken en restaurants zijn dicht. Premier Sophie Wilmès was hierover duidelijk op de persconferentie van 12 maart. Ook andere sectoren worden getroffen door de beperkende maatregelen die de federale regering naar aanleiding van het virus COVID-19 oplegt. Wat als jouw klant hierdoor in betalingsmoeilijkheden komt?

Deze blog gaat over maatregelen in het kader van de COVID-19-epidemie en is mogelijk niet meer up-to-date. Raadpleeg de website van de overheid voor de meest recente informatie.

Een verlies op je handelsvordering

Als ondernemer houdt je de vinger aan de pols. Je volgt je klanten op. Door omstandigheden kan je klant in moeilijkheden komen waardoor hij jouw facturen niet meer of niet meer volledig kan betalen. Als je verwacht dat je jouw factuur niet volledig kan innen, dan kan je op deze vordering een waardevermindering boeken. Je drukt m.a.w. een verlies uit op deze handelsvordering. Maar niet elke kost of verlies kan ook fiscaal afgetrokken worden.

 

Enkel binnen strikte voorwaarden kan je een waardevermindering op handelsvorderingen ook fiscaal vrijstellen.  

 

Duidelijke omschrijving van het verlies

Het is belangrijk dat je de verliezen scherp omschrijft. Het moet duidelijk zijn om welke vorderingen het gaat. Zo komen handelsvorderingen op obligaties en gelijkaardige effecten niet in aanmerking. De waarschijnlijkheid van het verlies moet blijken uit bijzondere, tijdens het jaar ontstane omstandigheden die op het einde van het jaar nog bestaan. Het mag niet gaan om een louter algemeen risico.  

Je boekt de waardeverminderingen op een afzonderlijke rekening. Deze verplichting geldt ook voor belastingplichtigen, die een vereenvoudigde boekhouding voeren, de zelfstandigen dus. Hoe je dit correct doet, bespreek je met je SBB-adviseur.

In een opgave bij je belastingaangifte vermeld je de identificatie van iedere schuldenaar met solvabiliteitsproblemen en geef je een precieze verantwoording van de gebeurtenissen waarom je besluit dat het verlies waarschijnlijk is.

Corona crisis erkend als bijzondere omstandigheid

De fiscus bevestigt in een recente circulaire dat de crisis door het virus COVID-19 wordt beschouwd als bijzondere omstandigheid. Je kan dus beroep doen op deze vrijstelling van waardevermindering op handelsvorderingen.

 

De fiscus stelt zich soepel op bij de beoordeling van het verlies naar aanleiding van inningsmoeilijkheden bij klanten waarvan de omzet aanzienlijk is afgenomen door de opgelegde, beperkende maatregelen.

 

Heb je dus handelsvorderingen waarvan je meent dat die niet volledig betaald kunnen worden, dan kan je een waardevermindering boeken. Fiscaal wordt die ook aanvaard als je aantoont dat jouw klant een betalingsachterstand heeft als rechtstreeks of onrechtstreeks gevolg van de maatregelen die de federale overheid heeft genomen.

Meer informatie?

Heb je na het lezen van dit artikel  nog vragen ? Neem contact op met onze experten. Wij helpen je graag op weg.

  • Fiscaal advies

    Neem je een beslissing, dan hangen daar vaak ook fiscale gevolgen aan vast. Je SBB-adviseur schetst de scenario’s, maar gaat meteen ook een stap verder. Zijn er slimme optimalisaties mogelijk? En met welke toekomstige maatregelen hou je best vandaag al rekening?